Polska kontra Europa - gdzie na tańsze piwo?


W świetle częstych narzekań na ceny piwa w Polsce, szczególnie tego rzemieślniczego, postanowiliśmy zrobić małe rozpoznanie jak sytuacja cenowa wygląda w Europie. Zapytaliśmy naszych znajomych z wybranych krajów, by odpowiedzieli na pytania - czy piwo w miejscu ich zamieszkania jest drogie, czy powinno być tańsze lub droższe oraz czy dla zwykłemu mieszkańcowi łatwo jest kupić piwo rzemieślnicze i nie stracić wszystkich swoich oszczędności. Dzięki temu otrzymaliśmy przekrój cenowy przez 4 państwa, a dla porównania dorzuciliśmy Polskę, by ostatecznie stwierdzić czy utrzymujemy podobny do reszty Europy trend cenowy. 

Spośród wszystkich europejskich krajów postawiliśmy na: 
Niemcy - kraj z ogromną ilością browarów, długą tradycją piwowarską oraz ojczyznę lagerów, pilsów, hefeweizenów, koźlaków, altów, schwarzbierów i wielu innych stylów, które kształtowały smaki kilkudziesięciu pokoleń; 
Słowenię - powierzchniowo jeden z mniejszych krajów w Europie, z rozwijającym się rynkiem piw rzemieślniczych i dominującym rynkiem wina; 
Chorwację - typowo turystyczny kraj, będący celem wyjazdów wakacyjnych dużej części Polaków, z dominującym rynkiem destylatów (m.in. rakija) i wina, kojarzący się raczej w wodnistym Ozujsko niż dobrym rzemieślniczym piwem; 
Mołdawię - wg statystyk najbiedniejszy kraj Europy, z minimalnym rynkiem piwa rzemieślniczego, posiadający aż 12 browarów koncernowych i kojarzący się z marnej jakości piwem.

Ilości browarów w poszczególnych krajach wg portalu ratebeer.com.


Przeszukaliśmy strony internetowe, fanpage pubów i browarów i obliczyliśmy średnią cenę piw koncernowych i rzemieślniczych w poszczególnych krajach, dzieląc to na piwo lane i butelkowe. Obie ceny określiliśmy dla pojemności 0,33 l piwa. Dodatkowo byliśmy ciekawi czy strony internetowe pomagające w planowaniu podróży - wszelkiego rodzaju poradniki i blogi podają prawdziwe ceny w poszczególnych krajach. Spośród kilku stron na największą bazę natrafiliśmy na GoEuro, gdzie oprócz cen piwa, podane jest średnie roczne spożycie na mieszkańca oraz średnie roczne wydatki na piwo. 

Wśród polskich miast w rankingu znalazły się: Kraków - na 3 miejscu spośród miast z najniższą ceną piwa (7,3 zł) i na 2 miejscu z najwyższą konsumpcją piwa (127 litrów na osobę) oraz Warszawa - na 5 miejscu z najniższą ceną piwa (9,5 zł) i na 3 miejscu z najwyższą konsumpcją piwa (również 127 litrów na osobę). Dla porównania sprawdziliśmy również ceny w stolicach wybranych przez nas krajów: Berlin - 2,90 zł za butelkę 0,33 l w sklepie i 21,50 zł za 0,33 l lanego piwa w pubie, Lubljana - 4,25 zł za butelkę i 14,90 zł za lane piwo, Zagrzeb i Kiszyniów niestety nie zostały uwzględnione w statystykach. Natrafiliśmy za to na ceny w Dubrovniku - 4 zł za butelkę i 17,40 zł za lane piwo. Jak to ma się do rzeczywistości? Poniżej nasze zestawienie cen w wybranych krajach.

Wszystkie ceny przeliczyliśmy dla pojemności 0,33 l.Ceny piw rzemieślniczych wahają się od 1.29 € do 2.99 € za butelkę 0,33 l - oczywiście zwykłe piwa, tj. do RISa bez leżakowania w beczkach.  

Średnie wynagrodzenie miesięczne Niemca, tj. średnia krajowa to około 3300 euro brutto, więc w zależności od sytuacji podatkowej sprowadza się to do około 2100 euro na miesiąc (zakładamy kwaler/panna). Bez problemu jest sobie w stanie pozwolić na piwo rzemieślnicze, bo to jest porównywalnie 2 razy tańsze niż w Polsce.

Problem się pojawia w mentalności, bo ciężko przekonać Niemca do czegoś, na co wydaje się dziwne duże pieniądze. Poza tym w Niemczech jest zwyczaj kupowania na kraty, a na każdą kratę jest oczywiście zniżka i może wynosić nawet 60% ceny, co jest szokujące dla zwykłego człowieka. Zdarzają się sytuacje, że w sklepie specjalistycznym przychodzi gość i kupuje 20 tych samych piw rzemieślniczych, mimo iż nie zmienia to ceny zakupu na końcu.

Konkluzja jest taka: Niemców jak najbardziej stać na piwo rzemieślnicze, ale część starszego pokolenia nie widzi potrzeby kupowania takiego piwa w takich cenach, skoro można mieć za 4 razy taniej zwykłe piwo. Niemców na bardzo dużo stać, ale jakoś nie są skorzy do wydawania pieniędzy na rzeczy, które nie są dla nich naprawdę pierwszej potrzeby. Piwo jest raczej rzeczą drugorzędną, którą kupuje się na kratę. Są dwa światy: przeciętny Niemiec i młode pokolenie do 35 roku życia, które chodzi do pubów, kupuje droższe piwa, itp. Zwykły mieszkaniec pomyśli 3 razy zanim wyda więcej pieniędzy. 

Piotr, popularyzator niemieckich piw rzemieślniczych


I think Slovenian craft beer is pricy, but not expensive. Of course, when cheaper, more people would buy it. But is is like Mercedes, status symbol, so to cheap is not good. Till the market develops, and we have Dacia craft beer and Mercedes craft beer.

At the moment price are where they should be. It is no hard for avg. to drink craft beer, just not in quantity, which also is good. 

Milan, właściciel pubu w Kranj


I think that Craft beer in Croatia is quite affordable if you consider that you are not drinking an industrial beer but a beer made with hands. It should be a little bit cheaper in bars (in Poreč you can pay for a 0,33 bottle 25kn = 3,20 euro, but consider that you are in a holiday place and bars and restaurants are very nice with sea view and so on…) and definitely more expensive in supermarket. Even in supermarket people have to understand that they are not just buying a beer but a quality beer. Quality has to be recognized and payed. 

The microbrewery movement in Croatia is quite young now, but craft beer is becoming more and more available. Price list: as I said you can get a bottle of 0,33 in the bar from 23kn to 27kn. Belgian beer for example are more expensive. You can pay for a Chimay or La Chouffe 33kn or even 35kn (4,60 euro).


Alessandro, właściciel browaru rzemieślniczego Bura Brew


W Mołdawii za 15 lei można kupić 0,5 l naprawdę dobrego piwa. Za 30 lei to już by musiało być bardzo dobre i drogie piwo w drogim pubie (bo to jednak też się liczy).
50 lei będzie kosztować piwo w pubie/klubie w stolicy kraju. Dla przeciętnego mieszkańca piwo za 30 lei jest drogie, za 50 lei już bardzo drogie i mało kto kupuje alkohol za taką cenę. 

Iulia i Evghenii, przyjaciele z Mołdawii


Moim zdaniem piwa rzemieślnicze są dość drogie jak na polskie realia. Często w rozmowie znajomi dziwią się, że kupuję piwa w cenach 8-10zł. Bez problemu jestem w stanie wydać taką kwotę, ale często niestety jakość polskich piw jest niewspółmierna do cen. Płacąc za piwo rzemieślnicze oczekuję od niego odpowiedniego poziomu i smaku. 

Karolina


W dużej mierze piwo rzemieślnicze przekłada się dla mnie na wspaniałe kontakty z piwowarami, dlatego często jestem w stanie zapłacić dużo za lepsze lub gorsze piwo, wiedząc że pozwalam komuś zarobić i spełniać się w swojej życiowej pasji. Patrząc na sprawę obiektywnie - chwilami polskie piwo jest zbyt drogie, ale w dużej mierze ceny są podwyższane przez sklepy i hurtownie, a nie przez same browary. Czasem sprzymierzeńcem wysokich cen są także zbyt mocno rozdmuchiwane premiery. Muszę jednak przyznać, że po kilku latach picia piwa rzemieślniczego przyzwyczaiłem się do kwot jakie widnieją na tablicach multitapów czy na sklepowych półkach. 5 zł za rzemieślniczego lagera - zwłaszcza takiej jakości jak Browar Kormoran jest dla mnie uczciwą kwotą, natomiast żądanie 15 zł za wadliwego Imperial Stouta to już zbrodnia w biały dzień. 

Kacper


Wnioski pozostawiamy Wam - z naszej strony pozostaje tylko przyznać, że ceny piwa w całej Europie utrzymują się na podobnym poziomie. Nieco ponad normę wybijają się Niemcy, gdzie średnia cena lanego piwa koncernowego jest dwukrotnie wyższa niż w reszcie państw. Piwo rzemieślnicze również jest nieznacznie droższe niż w reszcie Europy. Z kolei piwo butelkowe jest o połowę... tańsze! I musimy przyznać, że tutaj lekko się zdziwiliśmy.

W kwestii porównania do internetowych zestawień - musimy przyznać, że część cen jest w nich zawyżona, najprawdopodobniej przez podawanie kwot dla stolic kraju, gdzie naturalną rzeczą jest większy zysk na potencjalnych turystach. Przechodząc przez kolejne kraje - w Niemczech cena piwa butelkowego jest zbliżona, cena piwa lanego wyższa od średniej ceny piw rzemieślniczych; w Chorwacji i Słowenii sytuacja wygląda podobnie - ceny butelek są zbliżone, ceny piw lanych nieco zawyżone. Najbardziej zbliżone do rzeczywistości są ceny podane dla dwóch polskich miast - Krakowa i Warszawy.

Wszelkie wahania cen piw zależą od popularności poszczególnych miejsc - czy jest to stolica lub atrakcja turystyczna, a także od złożoności i stopnia skomplikowania piwa. Im rzadsze i cięższe w uwarzeniu - tym droższe. Niemniej warto wydać czasem parę groszy więcej i poznać kulturę piwa w innym kraju. Tylko ostrzegamy - może to powodować zawiązywanie nowych znajomości i szerzenie idei piwa rzemieślniczego! ;)
Copyright © Piwna Zwrotnica - blog piwny. Designed by OddThemes