Polskie piwo w rankingu RateBeer Best 2008-2018


Koniec stycznia każdego roku to czas ogłaszania wyników rankingu RateBeer Best według ocen gromadzonych na portalu RateBeer.com. Z roku na rok coraz więcej użytkowników z Polski korzysta z tego portalu, a także coraz więcej polskich piw jest wprowadzanych do ogólnoświatowej bazy danych. Analiza ocen i wyników rankingu portalu RateBeer daje dobry obraz wybranych fragmentów rynku w poszczególnych krajach, choć zdarzają się także zakrzywienia tego obrazu. 

Jeśli jesteście ciekawi jak zmieniały się oceny polskich piw w ostatnich 11 latach (mimo że polskie piwo rzemieślnicze ma tak naprawdę dopiero 8 lat), które browary były, a które są nadal na topie, to przygotowaliśmy zestawienie wyników najważniejszych kategorii z lat 2008-2018.


W kategorii "Top 10 nowych browarów na świecie" polskie browary pojawiły się jak dotąd tylko w 2014 roku - Doctor Brew i Birbant oraz w 2016 roku - Brokreacja. W 2014 roku wśród 100 najlepszych browarów świata znalazły się AleBrowar i Pracownia Piwa. Rok później żaden polski browar nie trafił na tę listę. W 2016 w TOP100 znalazły się Artezan i Pracownia Piwa, w 2017 Artezan i Widawa, a w 2018 roku tylko Widawa. 

W kategorii "Najlepsze piwo, browar i nowy browar - wg. kraju" kilkukrotnie wyróżnione zostały: AleBrowar oraz Artezan. W latach 2008-2011 nie wybrano żadnego piwa ani browaru. W latach 2012-2013 najlepiej ocenianym "piwem" był miód pitny Półtorak Jadwiga. Trzykrotnie na podium jako najlepsze piwo znalazł się Samiec Alfa. 

W kategorii "Najlepsze miejsca w kraju" wśród restauracji od roku 2015 rządzi warszawska Chmielarnia. Wśród ocen za rok 2018 po raz pierwszy pojawił się sklep spożywczy sprzedający piwo rzemieślnicze. Wśród sklepów specjalistycznych nieprzerwanie liderami są Browarium oraz Piwnica. 

W kategorii "Top 100 najlepszych piw na świecie" polskie piwo zadebiutowało dopiero w 2015 roku. Spośród najczęściej pojawiających się w czołowej setce warto podkreślić Samca Alfa z browaru Artezan oraz Imperium Prunum z browaru Kormoran.


W kategoriach "Best by style" oraz "Best new beers" rekordowym okazał się rok 2016. 16 piw w rankingu "Best by style" oraz 6 piw w "Best new beers" to wynik, którego miniony rok nie zdołał pokonać. W latach 2008-2013 jedynymi "piwami", które znajdowały miejsce w rankingu były polskie miody pitne.

Porównanie poszczególnych lat oraz wnioski pozostawiam Wam - czytelnikom. Czy RateBeer może być obiektywnym narzędziem do wyznaczania tego co "najlepsze" w polskim piwie? Czy część powtarzających się wyników jest skutkiem większej dostępności polskich piw za granicą, czy może rozproszeniem "beer-geeków" także na inne portale takie jak Untappd czy Polski Kraft...?
Copyright © Piwna Zwrotnica - blog piwny. Designed by OddThemes