Zabrałem ją na randkę... do browaru w Rzeszowie



Rzeszów to miejsce, które wielu osobom kojarzy się z dość charakterystycznym pomnikiem, klubami siatkarskim i żużlowym, a także z bardzo klimatycznym rynkiem, który jest jedną z niewielu atrakcji w tej okolicy. Będąc szczerym - w Rzeszowie nie za bardzo jest co zobaczyć. Trzeba przyznać, że to bardzo zadbane, czyste i zielone miasto, ale wpisując w Google "co warto zobaczyć w Rzeszowie" jedynymi wynikami jakie zobaczyłem w polu mojej przeglądarki były: Zamek, Rynek i podziemna trasa turystyczna pod rynkiem. Część opinii i poradników odsyłała mnie do pobliskiego Łańcuta, a reszta kazała jechać dalej do Krosna, Sanoka czy prosto w Bieszczady.

Przebywając w Rzeszowie w jeden z grudniowych weekendów i będąc postawionymi wobec braku jakichkolwiek atrakcji - nawet tych przeznaczonych dla hispterów - postanowiliśmy obrać jedynie słuszną strategię. Wybrać się na coś dla ciała i ducha - czyli piwo i dobre jedzenie. Od pewnego czasu stolica województwa podkarpackiego jest miejscem, w którym w bliskiej odległości znajdują się aż 3 browary restauracyjne. Dwa zlokalizowane w samym centrum - Manufaktura i Stary Browar Rzeszowski - dzieli jedynie 200 metrów. Trzeci położony na drugim brzegu Wisłoka - Sprawiedliwość Browar & Grill - już samą nazwą nie wzbudził naszej szczególnej sympatii, dlatego zdecydowaliśmy wybrać się na kolację do Manufaktury, a następnego dnia na obiad do Starego Browaru Rzeszowskiego.



Browar Manufaktura został otwarty w 2018 roku i stanowi część pasażu handlowego w pobliżu rzeszowskiego Rynku. Przestronne wnętrze o czarno-białej kolorystyce, uzupełnianej miedzianymi elementami, pełne jest częściowo industrialnych, częściowo old-schoolowych detali, z których uwagę najbardziej przyciągają "klosze" przypominające kształtem kadzie warzelne. Całość podzielona jest na kilka sal, w tym jedną z antresolą, a miejsca jest tutaj naprawdę dużo. Sami byliśmy zaskoczeni ile osób przebywało wewnątrz w sobotni wieczór. Dużym plusem jest odpowiednie ułożenie stolików, tak że czasem siedząc blisko innych, nie przeszkadzało się w rozmowie sąsiadującym z nami osobom. 




Wśród piw, w stałej ofercie dostępne są: Pszenica, Pils, APA i Stout. Regularnie pojawia się też piwo sezonowe. Można wybrać pomiędzy standardowymi pojemnościami 0,3 i 0,5 l, a także deską degustacyjną, na którą my się zdecydowaliśmy. Do deski ja wybrałem jeszcze stek z karkówki z ziemniaczkami i warzywnymi szaszłykami, a Karolina zdecydowała się na makaron z kaczką. Spośród próbowanych piw największe wrażenie zrobiły na nas APA - bardzo rześka, soczysta, pełna chmielowych, cytrusowo-żywicznych akcentów, w której na pierwszy plan znacząco przebijała się nuta trawy cytrynowej, a także Pszenica - pełna goździkowo-bananowych akcentów i z przyjemnym, solidnym ciałem. Pils był dla nas "restauracyjnym klasykiem" - solidna słodowa baza i wyrazista goryczka. Stout okazał się dużym pozytywnym zaskoczeniem - gładki, kremowy, sprawiający wrażenie obecności laktozy, z wysublimowaną palonością oraz świetnym akcentem deserowej czekolady. Piwa zostały podane w odpowiedniej temperaturze, choć brakło mi nieco krótkiej opowieści o nich, co szczególnie lubię w Browarze Mariackim w Katowicach. Podane później dania również trzymały wysoki poziom - mięso było bardzo soczyste, dodatki nie przesadzone, a całość pobudzała kubki smakowe swoją wyrazistością. Pełni dobrych wrażeń zakończyliśmy wieczór w Manufakturze i co dla niektórych może być ważne - nie uszczupliło to nam aż tak portfela. 



Kolejnego dnia skierowaliśmy kroki do Starego Browaru Rzeszowskiego, który działa od 2013 roku i był jednym z pierwszych tego typu miejsc w tej części kraju. Wnętrze Starego Browaru zdaje się nie mieć końca - główną część stanowi długa, ciągnąca się wgłąb sala, przy której zlokalizowana jest otwarta kuchnia, umożliwiająca wgląd w pracę kucharzy. Nam został przydzielony stolik tuż przy samym wejściu - obok sali z "wielkimi beczkami", dlatego nie mieliśmy okazji obserwowania naszych dań w trakcie przygotowania. Kolorystyka wnętrza utrzymana jest w ciepłych tonacjach i stanowi połączenie drewna, cegły i miedzi - wszystko nawiązuje do charakterystycznego klimatu dawnego browaru, będącego nieco stereotypową wizją tej profesji.



W karcie menu dostępne są piwa takie jak: Pszenica, Pils, APA i Munich Dunkel. Dodatkowo regularnie pojawia się też piwo sezonowe. W trakcie naszej wizyty takimi piwami były Pumpkin Ale oraz Vermont IPA. My po raz kolejny postawiliśmy na deskę degustacyjną, która pozwoliła nam na porównanie z piwami z Manufaktury. Dla uzupełnienia zamówiliśmy burgery, stanowiące tego dnia nasz obiad. Spośród czwórki dostępnej na kranach Starego Browaru Rzeszowskiego, naszym gustom szczególnie przypadł Pils, który był bardziej goryczkowy i ziołowy, a mniej słodowy niż ten z Manufakturze. Pszenica charakteryzowała się wyrazistą, bardzo mocną nutą banana i gumy balonowej, APA okazała się dość zwyczajna - żywiczna i ziołowa, ale z bardzo wątłą cytrusową nutą. Całość dopełnił Munich Dunkel - kremowy, pełen ciała, z akcentami palonych słodów oraz przypieczonej chlebowej skórki, a także z charakterystyczną goryczką pochodzącą od palonych słodów. Podane do piw dania były smaczne, choć rozczarowała nas nieco bułka z burgera, kojarząca się wyglądem z tymi rodem z fast-foodów. Mięso było dobrze doprawione i soczyste, ale porcje okazały się mniej syte niż te w Manufakturze. 


Oba miejsca są warte odwiedzenia i w obu piwa trzymają wysoki poziom. Stary Browar Rzeszowski jest miejscem, która zdążyło już zyskać stałych klientów i wykształcić swój klimat. Manfukatura, mimo bycia młodym lokalem, zdaje się wnosić na rzeszowski rynek nieco świeżego powietrza.  Nas bardziej przyciągnęła do siebie Manufaktura - lepszym smakiem dań, większymi porcjami, bardziej dopracowanymi piwami.  Z pewnością wrócimy jeszcze do Rzeszowa by sprawdzić jak działa browar Sprawiedliwość oraz jak funkcjonuje tamtejszy pub z piwem rzemieślniczym - Lord Jack.

Jeśli nie wiecie jeszcze co robić i gdzie iść w Rzeszowie, to macie już dwa punkty do wyboru - Manufaktura lub Stary Browar Rzeszowski.

Browar Manufaktura - Rzeszów, Juliusza Słowackiego 16



Stary Browar Rzeszowski - Rzeszów, Rynek 20-23


Copyright © Piwna Zwrotnica - blog piwny. Designed by OddThemes