Bezalkoholowe znaczy modne? Raport o piwach bez- i niskoalk.


O ile obecność na rynku piw bezalkoholowych nie była dotąd niczym zaskakującym, o tyle ilość nowych piw w tym stylu, jakie pojawiły się w 2018 roku może zdziwić. Piwa bezalkoholowe i niskoalkoholowe, zwłaszcza w sezonie letnim, szturmem zdobyły półki nie tylko specjalistycznych sklepów, ale także sieci takich jak m.in. Żabka. Szczególnie do tematu piw bezalkoholowych przyłożyły się browary rzemieślnicze, które dotąd nie oferowały takich piw w swoim portfolio. Postanowiliśmy przeprowadzić badania dotyczące piw bezalkoholowych i niskoalkoholowych i przygotować na ich temat raport, który mógłby pokazać jak kształtuje się rynek takich piw oraz czym tak naprawdę przyciągają do siebie konsumentów.

W ankiecie, która trwała 7 dni, zadaliśmy kilka pytań dotyczących powodów sięgania po piwa bezalk./niskoalk., częstotliwości sięgania po takie piwa, a także kilku innych aspektów związanych z takimi piwami. Postanowiliśmy również uwarunkować część odpowiedzi w zależności od wieku, płci, miejsca zamieszkania, a także dostępności piw rzemieślniczych w miejscu zamieszkania. Otrzymaliśmy 530 odpowiedzi. Większość oceniamy jako odpowiedzi osób świadomych kultury piwa, co szczególnie można zauważyć w odpowiedziach dotyczących wyboru koncernowych piw bezalkoholowych. 

Czy Kormoran 1 na 100 i Miłosław Bezalkoholowe IPA - dwa najpopularniejsze dotąd piwa bezalkoholowe faktycznie detronizują konkurencję? Jak w gronie producentów piw bezalkoholowych radzi sobie Mad Driver - marka zajmująca się wyłącznie piwami 0%? Czy bezalk. piwa rzemieślnicze są wybierane częściej niż koncernowe? 

Jesteście ciekawi wyników? Zapnijcie pasy i lecimy! 

Naszym pierwszym pytaniem było: Jak często sięgasz po piwa bezalkoholowe/niskoalkoholowe?Postanowiliśmy powiązać odpowiedzi na to pytanie z dostępnością piw w miejscu zamieszkania. Zauważyliśmy że większość ankietowanych sięga po piwo kilka razy w miesiącu lub kilka razy w tygodniu, a u ponad połowy ankietowanych dostępność piw rzemieślniczych jest na bardzo dobrym poziomie.

Pytanie o częstotliwość sięgania po piwa bezalk./niskoalk. powiązaliśmy również z wiekiem oraz płcią ankietowanych. Przy okazji zapytaliśmy o powody sięgania po takie piwa, a także o źródło informacji o piwach 0%. Wyraźnie zauważalne są zmiany w odpowiedziach poszczególnych grup wiekowych. 


Wśród innych powodów sięgania po piwa bezalk. wymienione zostały: "Karmię piersią", "Mam kilkumiesięczne dziecko", "Matka karmiąca", "Lubię szczególny rodzaj piwa bezalkoholowego", "Nie mogę pić alkoholu przed ważnymi spotkaniami", "Pilnuję dzieci", "Uprawiam sport, ale lubię smak piwa", "Uprawiam sport i gaszę nimi pragnienie", "Można wypić nawet kilka i ma się trzeźwy umysł, mniej cukru, kibicuję by te piwa były kojarzone z Polską", "Małe dziecko i karmiąca żona, z którą piwo 0% możemy popijać razem bez problemu". 

Wśród innych źródeł informacji o piwach bezalk. ankietowani szczególnie podkreślali: fora piwne, grupy na Facebooku, informację od piwowara na forum, lokalny sklep z dużym wyborem piw, pracę w branży, sklep specjalistyczny, "Z tego co pamiętam 1/100 został kraftem miesiąca na znanym portalu o piwie ", "Jestem barmanem", "Każdy wie że takie coś istnieje jakoś tak naturalnie", "Otrzymałem darmową butelkę na festiwalu", "Półka w sklepie", "Szukałem sam".

Na pytanie: które preferujesz bardziej - bezalkoholowe czy niskoalkoholowe? większość ankietowanych postawiła na piwa niskoalk.. Przypuszczamy, że ma to związek z bogatszymi niż przy piwach bezalkoholowych doznaniami smakowymi, co w większości przypadków ma uzasadnienie w procesie technologicznym (im wyższy ekstrakt oraz %, tym łatwiej kontrolować smak). 


Ankietowani mieli również szansę na sformułowanie własnych odpowiedzi w ramach pytań otwartych: Co cenisz w dostępnych na rynku piwach bezalk./niskoalk.? oraz Co zmieniłbyś/zmieniłabyś w dostępnych na rynku piwach bezalk./niskoalk? 


Wśród innych odpowiedzi dotyczących proponowanych zmian znalazły się prośby o m.in.: bezalkoholowego Imperial Stouta BA, bezalkoholowego Portera, smaczne piwa bezalk. w każdym "osiedlowym", "zwiększyłbym nachmielenie i użył więcej monachijskiego", ciemne piwa bezalkoholowe, wprowadzenie 1 na 100 do oferty sieci Żabka, więcej bezalkoholowych Sour Ale, lepszy marketing i promocję piw bezalkoholowych. 

Kolejnymi pytaniami były: Co wpływa na wybór danego piwa? Które rzemieślnicze piwa bezalk./niskoalk. wybierasz najczęściej? Które koncernowe piwa bezalk./niskoalk. wybierasz najczęściej? W każdym z pytań ankietowani mogli udzieli do 3 odpowiedzi. Odpowiedzi powiązaliśmy z grupą wiekową oraz płcią ankietowanych. Przygotowaliśmy również zestawienie najczęściej wybieranych piw bezalkoholowych i niskolakoholowych w ogólnym ujęciu, a także w zależności od miejsca zamieszkania.Na koniec pozostawiliśmy najważniejsze pytanie: Czy w przyszłości sięgniesz po piwo bezalk./niskoalk.? Większość ankietowanych udzieliła twierdzącej odpowiedzi.


Podsumowując wyniki ankiety, możemy śmiało stwierdzić że przed piwami bezalkoholowymi i niskoalkoholowymi kształtuje się świetlana przyszłość. Najczęściej wybieranymi piwami są Kormoran - 1 na 100 oraz Miłosław - Bezalkoholowe IPA, co spowodowane jest ogromną dostępnością tych piw - od sklepów specjalistycznych aż po duże sieci marketów. Piwa bezalk. z browarów rzemieślniczych nie są jednak pomijane przez konsumentów i zyskują coraz większą popularność. Szczególnie marka Mad Driver, która specjalizuje się w piwach bezalk. i niskoalk., swoim pierwszym piwem Vermont IPA wybiła się spośród innych rzemieślników, a pozostałe piwa takie jak IPA z Rooibosem czy Cherry Sour zdają się utrzymywać jej popularność. Dużym zainteresowaniem cieszą się także piwa Zeropoint (<0,5% alk.) z browaru Szpunt oraz Happy Days (1,3% alk.) z browaru Trzech Kumpli. 

Czy piwa bezalkoholowe i niskoalkoholowe okażą się tylko jednorocznym trendem? A może browary zaskoczą swoich konsumentów i w przyszłym roku doczekamy się naprawdę ciekawych smaków połączonych z niskim %? Co o tym sądzicie? 

Na sam koniec ważna informacja dla kobiet w ciąży i karmiących - pamiętajcie, że piwo o zawartości alkoholu <0,5%, to piwo bezalkoholowe tylko względem przepisów prawa. Mimo określenia "bezalkoholowe" wciąż zawiera niski % alkoholu, dlatego sięgajcie tylko po piwa 0,0%, które mają informację o 0% alkoholu zawartą na etykiecie!

Jako piwa niskoalkoholowe przyjmowaliśmy te mieszczące się w granicach 0,5% a 1,5% alk. W ankiecie wzięte zostały pod uwagę piwa, które pojawiły się na rynku przed 17 września 2018. Nie podajemy pełnej liczby piw bezalkoholowych, które premierowo pojawiły się w tym roku - taka informacja zostanie zawarta w Piwnym Podsumowaniu 2018. 
Copyright © Piwna Zwrotnica - blog piwny. Designed by OddThemes