Polskie Browary - Browar Port Gdynia


Nieco ponad dwa tygodnie temu, korzystając z zimowej aury oraz faktu, że znaleźliśmy się w Trójmieście, postanowiliśmy odwiedzić nowy minibrowar - Browar Port Gdynia. Z dotarciem na miejsce nie mieliśmy najmniejszych problemów - ciężko było nie zauważyć nowoczesnej, szarej bryły usytuowanej zaraz przy głównym nadmorskim bulwarze. Po wnętrzach browaru oprowadził nas jeden z piwowarów - Szymon Cierzniak, który podobnie jak inni w tej profesji przeszedł drogę od domowych warek wprost do zawodowego piwowarstwa. Drugim piwowarem Browaru Gdynia jest Bartek Nowak - piwowar i bloger znany między innymi z bloga Małe Piwko. Śmiało można stwierdzić, że będzie się działo...

Browar Port Gdynia jest planowany jako minibrowar z funkcją restauracji. Wśród piw serwowanych na początku działalności pojawią się: Pils, Koźlak, Pszeniczne, Amber Ale oraz Porter Angielski. Piwa już od pewnego czasu leżakują i czekają na oficjalną premierę, która będzie miała miejsce w okolicach 9 marca. Jeśli chodzi o kwestie techniczne - na miejscu zainstalowano warzelnię o wybiciu 20 hl oraz tanki leżakowe o pojemności 20 hl. Jak podkreślał Szymon - style piw będą w większości dostosowywane pod konsumentów, którzy zwłaszcza w letnim okresie będą szturmować wnętrza browaru, niemniej bardziej rzemieślnicze piwa także pojawią się w ofercie. Spokojnie można spodziewać się lekkich Pale Ale i innych piw górnej fermentacji. 

Szymon - jeden z piwowarów gdyńskiego minibrowaru.
Wnętrza zostały zaprojektowane w portowo-okrętowym stylu. Nas najbardziej urzekły archiwalne fotografie oraz stylizowane lampy, w które zręcznie wpleciono okrętowe szekle. Wśród innych detali, które zwracają na siebie uwagę można znaleźć m.in. zastosowane na ścianach nitowane elementy wystroju czy linowe poręcze przy jednym z wejść. Całość tworzy spójny i bardzo przyjemny klimat. Zaraz przy wejściu od strony plaży dumnie prezentuje się pokryta stalowym płaszczem warzelnia, a przy pierwszym z dwóch barów można zajrzeć za szybę i ukradkiem sprawdzić co dzieje się przy tankach leżakowych. Największą atrakcją, którą posiada Browar Port Gdynia jest taras ulokowany na dachu budynku - przestrzenny i mogący pomieścić dużą liczbę spragnionych piwoszy. Widok z tego miejsca jest fantastyczny - można dogodnie obserwować gdyński port, położoną nieopodal plażę, a gdy spojrzy się w drugą stronę oczom ukaże się widok na całą Zatokę Gdańską. I do tego duży smaczek architektoniczny - widzicie powiązanie pomiędzy wyjściem na dach a kształtem Sea Towers..? 

Już teraz Browar Port Gdynia stał się jednym z naszych ulubionych miejsc na mapie Gdyni. Pozostaje tylko poczekać na oficjalne otwarcie i spróbowanie piw - myślę że będą wyraźnie odzwierciedlały designerski charakter wnętrza oraz wyjątkowy, nadmorski charakter modernistycznego miasta. Ahoj!

Piwa już czekają na premierę...
Detal na jednym ze stolików.Copyright © Piwna Zwrotnica - blog piwny. Designed by OddThemes