Piwo śniadaniowe. Co to jest Breakfast Stout?

W 2020 roku szczególnym trendem jaki zarysował się na polskim rynku piwa rzemieślniczego, były ciemne piwa w stylu Stout lub Imperial Stout z licznymi dodatkami w postaci syropu klonowego, wanilii, kakao czy kokosa, które potocznie nazywane były Pastry Stoutami. W tej grupie zaczęły pojawiać się piwa określane na etykiecie jako Breakfast Stout, co dosłownie można tłumaczyć jako stouty śniadaniowe. Serię tak nazwanych piw wprowadził do swojej oferty browar Funky Fluid, a kilka dni temu swoją interpretację tego stylu (?) zapowiedział również browar Pinta. Czym jest stout śniadaniowy i czy może być traktowany jako nowy styl?


Skąd wziął się Breakfast Stout?

Najbardziej rozpoznawalnymi piwami określanymi mianem stoutów śniadaniowych są Breakfast Stout,  Kentucky Breakfast Stout oraz Canadian Breakfast Stout z amerykańskiego browaru Founders. Szczególnie ten drugi, znany jako KBS, swego czasu rozpalał wyobraźnię beer geeków sprowadzających go z USA poprzez rynek wtórny, ze względu na brak regularnej dystrybucji w Polsce.

Breakfast Stout po raz pierwszy został uwarzony przez browar Founders około 2000 roku. Stout z dodatkiem płatków owsianych, czekolady oraz kawy został stworzony przez Jeremiego Kosmicki, który warzył piwo w domu i inspirował się piwami z dodatkiem kawy, takimi jak Redhook’s Double Black Stout, Bell’s Java Stout czy Young’s Double Chocolate Stout. Najpierw powstał bazowy stout z czekoladą i kawą, który wydawał się jednak zbyt lekki, stąd dalsze eksperymentowanie z podniesieniem ekstraktu oraz dodatkiem płatków owsianych dla osiągnięcia odczucia większej pełni. Po osiągnięciu zadowalającego efektu, pomysł został wdrożony w browarze Founders i początkowo piwo dostępne było tylko w wersji lanej, by wraz z wzrostem popularności zostać zabutelkowane. W 2001 roku pojawił się pomysł leżakowania Breakfast Stouta w beczkach po bourbonie. Po kilku wersjach eksperymentalnych oficjalna premiera piwa, nazwanego Kentucky Breakfast Stout, miała miejsce około 2003 roku. Później powstała również wersja Canadian Breakfast Stout – w skrócie CBS, poddawana procesowi leżakowania w beczkach po bourbonie, w których starzony był syrop klonowy.  Ze względu na nikłą liczbę takich beczek, CBS pojawiał się na rynku epizodycznie i w limitowanej dystrybucji. W ślad za piwami z Foundersa poszły inne browary określając swoje piwa mianem Breakfast Stout, co stworzyło nowy trend wśród stoutów.


Czego spodziewać się po Breakfast Stoucie?

Breakfast Stout nie jest kategoryzowany przez BJCP jako osobny styl. Można przyjąć, że najczęściej jest to stout (bez określonego zakresu ekstraktu) warzony z dodatkiem płatków owsianych oraz kawy, a także innych elementów mających podkreślać gładką teksturę i zbalansowany smak. Browary warzące stouty śniadaniowe, dodają do nich syrop klonowy, kakao, czekoladę czy wanilię, a czasem również liczne aromaty naturalne. Najlepszy efekt smakowy uzyskiwany jest w piwach, których bazę stanowi Imperial Stout o ekstrakcie w przedziale 26-30 Plato, co pozwala na osiągnięcie gładkiej, gęstej, likierowej tekstury. Najważniejszym elementem w Breakfast Stoucie jest wzajemne współistnienie i uzupełnianie się poszczególnych smaków – kawy, czekolady, płatków owsianych oraz współmiernej do nich słodyczy i wytrawnego finiszu.


Czy Breakfast Stout to Pastry Stout?

Tutaj granica jest cienka. Wszystko zależy od balansu lub jego braku w konkretnym piwie. Przykładowo w piwie Breakfast Stout Maple Syrup & Guatemala El Naranjo Coffee, balans jest utrzymany na odpowiednim poziomie -  paloność kawy równoważy słodycz syropu klonowego, a całość jest gładka, kremowa i sesyjna, mimo 7% zawartości alkoholu. Z pewnością każdy Breakfast Stout można zaliczyć do grona Pastry Stout, ale nie każdy Pastry Stout może być Breakfast Stoutem. Kluczem do tego nieokreślonego jeszcze stylu jest balans.


Czy nazwa Breakfast Stout to tylko zabieg marketingowy?

Po części – tak. Określenie Breakfast Stout nie ma konkretnych ram i może dotyczyć piwa, którego bazą jest Imperial Stout, ale również takiego które opiera się stylowo na Dry Stoucie. Wszelkie skojarzenia określające takie piwo „śniadaniowym” mają pobudzać wyobrażenia o smaku i aromacie. Kolorystyka etykiety, nazwa, a nawet słowa jak coffee, milk, chocolate – to wszystko zachęca konsumenta do sięgnięcia po bądź co bądź łakoć. Wystarczy spojrzeć na etykiety dwóch zapowiadanych przez browar Pinta piw w stylu Breakfast Stout i odpowiedzieć sobie na pytanie: czy na ich widok nasze ślinianki nie zaczęły pracować intensywniej?


źródło: www.facebook.com/pinta.craft.beer

Warto spróbować?

Jeśli dotąd nie miałeś/miałaś styczności ze stoutem śniadaniowym, a przekonuje cię połączenie kawy, czekolady, płatków owsianych oraz kremowa, gładka tekstura i wysoka sesyjność – spróbuj i wyrób sobie opinię. Takich piw na rynku może w najbliższym czasie pojawić się więcej, na co wskazuje duże zainteresowanie konsumentów piwami Pastry Stout.

Warto sięgnąć po pierwowzór, czyli Breakfast Stout i KBS z browaru Founders, które można znaleźć między innymi on-line z dostawą do domu.


Źródła:
https://foundersbrewing.com/latest-news/2018/brief-history-kbs/
https://beerandbrewing.com/the-making-of-breakfast-stout/

Copyright © Piwna Zwrotnica - blog piwny. Designed by OddThemes