Turystyka kolejowa - Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej


Małopolski Szlaki Turystyki Kolejowej to oferta przejazdów organizowanych przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei z Nowego Sącza, w ramach których można wyruszyć w podróż historyczną koleją po Małopolsce. Wszystko zaczęło się w 2011 roku, kiedy Stowarzyszenie po raz pierwszy zorganizowało pociąg "Koleją przez Galicyjską Kolej Transwersalną", wykorzystujący potencjał linii kolejowej Chabówka - Nowy Sącz. W ciągu następnych lat organizowane były kolejne edycje imprezy, a w zeszłym roku dodatkowo zorganizowano pociągi do Biecza, Kasiny Wielkiej, Krynicy, Krakowa Balic i Zakopanego. W tym roku stowarzyszenie otrzymało dotację od Urzędu Wojewódzkiego pozwalającą na uruchomienie dodatkowych pociągów na zupełnie nowych trasach. Część przejazdów już się odbyła, ale wciąż można zakupić bilety i wybrać się na wycieczkę pociągami w ciągu najbliższych miesięcy. 

W ramach Małopolskich Szlaków Turystyki Kolejowej w planie są jeszcze pociągi:

17 lipca, 24 lipca, 31 lipca - Wakacyjny pociąg retro "Transwersalny" na trasie Nowy Sącz - Chabówka - Nowy Sącz obsługiwany zabytkową lokomotywą spalinową SP42-260.

17 września - Perła Małopolski na trasie Nowy Sącz - Grybów - Biecz - Nowy Sącz obsługiwany parowozem.

18 września - Jubileusz 140-lecia "Kryniczanki" na trasie Nowy Sącz - Muszyna - Krynica - Nowy Sącz obsługiwany parowozem.

1 października - Papieskim Szlakiem do Wadowic na trasie Kraków Główny - Wadowice - Kraków Główny obsługiwany parowozem.

2 października - Szlakiem Kolei Transwersalnej do Żywca na trasie Chabówka - Sucha Beskidzka - Żywiec - Chabówka obsługiwany parowozem.

17 października - Zielona szkoła na trasie Chabówka - Nowy Sącz - Chabówka obsługiwany parowozem.

11 listopada - Pociąg wolności na trasie Chabówka - Nowy Sącz - Chabówka obsługiwany parowozem.

4 grudnia - Zimowy pociąg do Zakopanego na trasie Chabówka - Zakopane - Chabówka obsługiwany parowozem.

Więcej informacji na temat kursowania, cen biletów oraz możliwości rezerwacji na stronie: http://www.kolejegalicyjskie.pl/

Każdy pociąg organizowany przez nowosądeckie Stowarzyszenie to wiele elementów towarzyszących, m.in. udział grup rekonstrukcyjnych w wydarzeniu, ciepłe posiłki dla pasażerów, pikniki promocyjne organizowane przez gminy podczas każdego postoju pociągu oraz niesamowita atmosfera historycznego taboru. Wprost idealny pomysł na wakacyjny weekend ;)


Dodatkowo - w każdy weekend lipca i sierpnia na trasie Chabówka - Kasina Wielka - Chabówka kursuje specjalny pociąg retro prowadzony parowozem. W sobotę i niedzielę pociąg wykonuje dwa kursy - poranny oraz popołudniowy. W Kasinie Wielkiej można skorzystać z wyciągu narciarskiego na Śnieżnicę, który jest lokalną atrakcją turystyczną i pozwala na podziwianie okolicznych panoram ze szczytu góry. 

Odjazdy z Chabówki do Kasiny Wielkiej o godzinach: 9:30 i 14:10.
Odjazdy z Kasiny Wielkiej do Chabówki o godzinach: 12:00 i 16:35. 

Bilet jednostronny to kwota 20zł, bilet tam i powrót to 30zł. 

Więcej szczegółów na stronie Skansenu w Chabówce, który udostępnia tabor kolejowy do pociągów na trasie do Kasiny, a także pociągów w ramach Małopolskich Szlaków Turystyki Kolejowej: http://skansenchabowka.pl/Grupy rekonstrukcyjne towarzyszą pociągom na trasie Nowy Sącz - Chabówka od 2011 roku.Takie klimaty panują na całej trasie Nowy Sącz - Chabówka.
Podczas przejazdu pociągu przy trasie zbierają się tzw. focący - ludzie, którzy gonią i fotografują skład z parowozem.
Dla mnie to kolejne oprócz piwa hobby ;)
Copyright © Piwna Zwrotnica - blog piwny. Designed by OddThemes