niedziela, 31 grudnia 2017

Piwne podsumowanie 2017


Nadszedł ostatni dzień 2017 roku, a to oznacza, że przygotowaliśmy dla Was podsumowanie minionych 12 miesięcy w świecie polskiego piwa. Zeszłoroczny sukces podsumowania oraz jego późniejsze wykorzystane w prasie - m.in. w Rzeczpospolitej i miesięczniku Logo, zmotywowały nas do działania przez cały 2017 rok, co zaowocowało kolejnym ciekawym zestawieniem danych i statystyk. Jeśli jesteście ciekawi poprzednich podsumowań to warto zajrzeć tutaj: 2014, 2015, 2016. Nie trzymając Was dalej w niepewności, zapraszamy do tegorocznych statystyk przygotowanych w oparciu o dane zbierane przez Karolinę - codziennie przez cały rok.

czwartek, 28 grudnia 2017

Twórcy piwnego wzornictwa - Fabrica Rara


Jeden z bardziej rozpoznawalnych browarów, który nie stroni od dodatków w swoich piwach, charakterystyczne i wyróżniające się na polskim rynku butelki 0,75 l oraz minimalistyczne i eleganckie etykiety. Fabrica Rara - browar kontraktowy ze Śląska Cieszyńskiego, który tworzy piwa z dodatkiem herbat tak dobrze, że stał się synonimem dla tego sformułowania.

wtorek, 12 grudnia 2017

Browar Kościerzyna - nowy, większy, lepszy?


Browar Kościerzyna to nowy, większy brat Starego Browaru Kościerzyna. Ulokowany o około 2 kilometry od centrum miasta, już z daleka przyciąga wzrok i góruje swoją architekturą nad okolicą. Wyposażenie wnętrza stanowi sprzęt firmy Kaspar Schulz - m.in. warzelnia o pojemności 50 hl, 4 tankofermentory o pojemności 50 hl, 6 - 100 hl oraz 6 - 200 hl. W dodatkowym pomieszczeniu przy głównej warzelni umieszczona została również mniejsza, dwunaczyniowa warzelnia o pojemności 250 litrów. To przy niej zlokalizowana będzie część komercyjna z restauracją przeznaczona dla klientów. 

Browar złożony jest z kilku hal połączonych ze sobą - w jednej znajdują się tanki fermentacyjne, dział filtracji, pomieszczenie z tankami do propagacji drożdży, a także magazyn słodów, w drugiej linia rozlewnicza oraz magazyn gotowych produktów. Najbardziej reprezentacyjna część browaru, stylizowana na historyczną - z wysokimi oknami oraz ceglanym wykończeniem ścian, przeznaczona jest na dwukondygnacyjne pomieszczenie warzelni. Browar obecnie jest w fazie rozruchu - pierwsze warki pojawiły się już w tankach, odbył się także pierwszy rozlew piwa do butelek. Swoim ogromem robi wrażenie - warto by przy okazji dużej inwestycji w sprzęt, pojawiła się tutaj też inwestycja w dobrego piwowara. Póki co w Browarze Kościerzyna mają być warzone piwa będące w stałej ofercie Starego Browaru Kościerzyna. Pytanie czy to wystarczy by mocno wpłynąć na rynek - zarówno lokalny jak i ten krajowy.