czwartek, 18 czerwca 2020

Gdzie znaleźć dobre piwo na Warmii i Mazurach?

Warmia i Mazury to jeden z popularniejszych kierunków obieranych podczas wakacyjnych wyjazdów. Warto wiedzieć gdzie w okolicy produkowane jest dobre rzemieślnicze lub regionalne piwo. Jeśli dotąd mieliście problem ze znalezieniem takiego, to przychodzimy z pomocą i naszą nową mapą, na której zaznaczyliśmy browary zlokalizowane na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. To tylko 7 browarów, ale wśród nich jest m.in. Kormoran - jeden z najpopularniejszych browarów dużej skali, produkujący tak znane marki, jak Kormoran Jasny, niskoalkoholowe 1 na 100, Porter Warmiński, seria Podróże Kormorana czy imperialny porter bałtycki z suską sechlońską Imperium Prunum.

Część z zaznaczonych miejsc to browary stacjonarne będące zwykłymi zakładami produkcyjnymi, dlatego warto wcześniej sprawdzić czy jest możliwość wizyty pod wskazanym adresem. Część z takich browarów prowadzi własne sklepiki ze sprzedażą piwa na wynos, ale niektóre są całkowicie wyłączone dla odwiedzających. Browary restauracyjne, jak sama nazwa wskazuje oprócz piwa oferują również usługi gastronomiczne, dlatego nie trzeba wcześniej sprawdzać możliwości wizyty.



Jeśli wam się podoba - prześlijcie link do mapy znajomym!

wtorek, 9 czerwca 2020

Gdzie znaleźć dobre piwo w górach?


Piwo to nieodłączny element każdej górskiej pieszej wycieczki. Po trudach przejścia szlaku i zdobyciu upragnionego szczytu nie ma nic lepszego niż orzeźwienie organizmu dobrym, rzemieślniczym piwem. Co jednak, jeśli nie wiemy gdzie go szukać, a nie zabraliśmy ze sobą żadnego do plecaka? Z pomocą może przyjść mapa, którą przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję.

Na mapie zaznaczyliśmy browary zlokalizowane w pobliżu pasm górskich, do których śmiało można wstąpić przed lub po górskiej wycieczce - część z nich to browary stacjonarne będące zwykłymi zakładami produkcyjnymi, dlatego warto wcześniej sprawdzić czy jest możliwość wizyty pod wskazanym adresem. Część z takich browarów prowadzi własne sklepiki ze sprzedażą piwa na wynos, ale niektóre są całkowicie wyłączone dla odwiedzających. Browary restauracyjne, jak sama nazwa wskazuje oprócz piwa oferują również usługi gastronomiczne, dlatego nie trzeba wcześniej sprawdzać możliwości wizyty.

Dorzuciliśmy również listę najczęściej spotykanych piwnych turystycznych marek, z których część oferowana jest bezpośrednio przez browary, a część warzona na zlecenie różnych schronisk, hoteli i innych miejsc wypoczynkowych. W tym drugim wypadku warto sprawdzić, kto warzy takie piwo, by mieć pewność że jest to produkt lokalny. Nie wpisywaliśmy piw produkowanych przez browary Witnica czy Staropolski, które są po prostu regularnie produkowanymi przez te browary "klonami" z doklejonymi etykietkami z danego regionu i nie mają nic wspólnego z produktami lokalnymi.

Dwa browary podzieliły się z nami informacją o dostępności piw w wybranych schroniskach górskich - więcej szczegółów znajdziecie poniżej.

Schroniska, w których dostępne są piwa z oferty browaru Browars z Limanowej:
- PTTK Na Turbaczu
- PTTK Stare Wierchy
- PTTK Trzy Korony
- Orlica Szczawnica
- Na Przechybie
- Roztoka
- Na Hali Boraczej
- Na Hali Miziowej
- PTTK Markowe Szczawiny

Schroniska, w których dostępne są piwa z oferty browaru Pinta z Wieprza:
- Soszów 
- Na Hali Lipowskiej
- Na Hali Boraczej
- Na Magurce



W większym formacie mapę znajdziecie tutaj.

Jesteśmy świadomi, że mapa nie zawiera w sobie informacji o wszystkich rzemieślniczych lub regionalnych piwach dostępnych w polskich górach, niemniej to co oferuje na obecną chwilę powinno wystarczyć do znalezienia dobrego piwa w okolicy, w którą się wybierzecie! Jeśli wam się podoba - prześlijcie link do mapy znajomym!

środa, 3 czerwca 2020

Jak robi się cydr rzemieślniczy?



Jabłko - owoc towarzyszący nam niemal codziennie, może dać początek czemuś tak wyjątkowemu, jak cydr. To w kilku słowach przefermentowany sok z dojrzałych jabłek, który szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się w porze letniej, skutecznie gasząc pragnienie. Tak w świecie piwa, jak i cydru, produkcją zajmują się duże zakłady przemysłowe, ale również małe, wytwórnie rzemieślnicze. Zastanawialiście się jak produkuje się cydr rzemieślniczy? Prześledzimy ten proces na przykładzie fotografii z cydrowni naszych przyjaciół z Slow Flow Group, którzy w małopolskich Raciechowicach, zajmują się produkcją cydru Smykan.

Po pierwsze... jabłka!

Wszystko zaczyna się od sadów, w których rosną jabłka. Szczególnym uznaniem rzemieślników cieszą się stare sady, w których rosną kilkudziesięcioletnie jabłonie. To właśnie ze starych odmian jabłek powstają najciekawsze kompozycje smaku cydru. Jabłka zbierane są przełomem sierpnia i września, a następnie w drewnianych skrzynkach trafiają do cydrowni. Tutaj poukładane poszczególnymi odmianami czekają na swój czas. Wybór odmian jabłek do produkcji cydru zależy od decyzji cydrownika. Na rynku pojawiają się najczęściej cydry łączące w sobie kilka odmian jabłek, ale są też cydry jedno odmianowe. 







Wyciskanie i fermentacja

Jabłka są poddawane myciu, a następnie trafiają do "rozdrabniarki", która dzieli je na mniejsze kawałki. Te z kolei trafiają do ręcznej prasy, w której w powolnym procesie wytłaczany jest sok. Po zebraniu soku, trafia on do fermentorów (stalowych lub plastikowych), gdzie poddawany jest procesowi fermentacji. W zależności od zamiarów cydrownika, sok fermentowany jest drożdżami dedykowanymi (cydr wytrawny klasyczny) lub dzikimi drożdżami pochodzącymi ze skórek jabłek (cydr dziki o "stajennym" charakterze). Później następuje leżakowanie i dojrzewanie cydru. Najwcześniej cydr gotowy jest w okolicach lutego lub marca, czyli po około 6 miesiącach. Następnie trafia do butelek, w których może być leżakowany przez kolejnych kilka miesięcy. Przełomem wiosny i lata pojawia się w sprzedaży i może cieszyć podniebienia swoim rześkim, wytrawnym jabłkowym smakiem. 







Co wyróżnia cydr rzemieślniczy?

Według Marcina Wiechowskiego z cydrowni Kwaśne Jabłko - podstawowymi elementami wyróżniającymi cydr rzemieślniczy są: surowce (głównie stare odmiany), czas produkcji (minimum 6 miesięcy), wielkość produkcji (dla małych cydrowni - do 10 tys. litrów rocznie), tradycyjna metoda produkcji (tłoczenie soku, fermentacja, brak udziału cukru lub słodzika), powiązanie z osobą producenta (znanego z imienia i nazwiska) oraz jakość końcowego produktu. 


Z jakich odmian jabłek robi się cydr?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, największym zainteresowaniem cydrowników cieszą się stare odmiany jabłek, takie jak: Cesarz Wilhelm, Grochówka, Kronselka, Pepina Ribstona czy Szara Reneta, które wnoszą do cydru charakter i odmienny smak niż nowsze i bardziej popularne odmiany. Często cydrownicy informują o odmianach jabłek użytych do danego cydru sotoswną wzmianką na etykiecie.

Czy cydr można leżakować? 

Tak - w miarę czasu jego charakter się zmienia. Należy pamiętać jednak o tym, aby nie przesadzić ze zbyt długim leżakowaniem cydru. Po ponad 2-3 latach utlenienie może negatywnie wpłynąć na smak i aromat. Dlatego najlepiej sięgać po konkretny rocznik cydru w różnych odstępeach czasu i sprawdzać jak wpływa to na jego smak.

Co to jest cydr lodowy?

Cydr lodowy to nic innego jak przefermentowany sok wyciśnięty ze zmrożonych jabłek. Cydr lodowy czerpie w dużej mierze z idei win lodowych, a kolebką produkcji tego typu cydru jest Kanada. W Polsce nie ma warunków do utrzymania jabłek na drzewach aż do momentu przyjścia zimy i zmrożenia ich niską temperaturą, dlatego aby produkować cydr lodowy, zebrane przełomem sierpnia i września jabłka pozostawia się w skrzyniach celem przemrożenia przez pierwsze jesienne niskie temperatury lub owoce poddaje się procesowi celowego mrożenia. Taki cydr jest bardziej esencjonalny w smaku i konsystencją zaczyna przypominać coś na pograniczu wina i likieru. Dodatkowo ma też wyższą zawartość alkoholu od standardowego cydru. 

Jaki cydr wybrać?

W ofercie polskich cydrowni rzemieślniczych dostępne są cydry wytrawne, półwytrawne czy musujące - warto przyjrzeć się portfolio wybranej cydrowni, a w razie wątpliwości zapytać o szczegóły. Cydr można w Polsce kupić m.in. online - wystarczy poszukać na stronach internetowych sklepów zajmujących się sprzedażą winą lub na stronach cydrowni. Warto też skorzystać z oferty sklepów specjalistycznych sprzedających piwo rzemieślnicze - w większości można również dostać dobre cydry rzemieślnicze.

Jeśli nie znacie jeszcze żadnej cydrowni rzemieślniczej - pomocą może być mapa, na której zaznaczyliśmy obecnie działających producentów. Być może któryś z nich działa w waszej okolicy. Wiodącymi markami cieszącymi się renomą są m.in. Cydr Ignaców, Cydr Chyliczki, Cydr Kwaśne Jabłko, Cydr Smykan czy Cydr Tradycyjny z Trzebnicy.