czwartek, 31 października 2019

Piwna kuchnia - Jabłkowe crumble z piwem dyniowym


Ostatnie dni października to zawsze czas nadchodzącego Halloween oraz pojawiających się sezonowo piw dyniowych. Jeśli nie macie pomysłu co przygotować na wieczór ze znajomymi lub poszukujecie sposobu na wykorzystanie piwa dyniowego innego niż wylanie go w kanał (oczywiście żartujemy), to powinniście skorzystać z przepisu na jabłkowe crumble z dodatkiem Pumpkin Ale

Do przygotowania deseru potrzebne są:

Do wnętrza
- 1 kg jabłek
- 200 ml piwa dyniowego (my użyliśmy Naked Mummy z AleBrowaru)
- 1 czubata łyżka mąki

Kruszonka
- 70 g płatków owsianych rozdrobnionych
- 100 g mąki
- 80 g masła
- 100 g cukru brązowego

Dodatkowo:

- naczynie żaroodporne lub tzw. kokilki

Co robimy?

Jabłka obieramy i kroimy w kostkę. Wrzucamy do garnka, wlewamy piwo i gotujemy ok. 5 minut do zmięknięcia jabłek. Dodajemy mąkę i mieszamy do zagęszczenia powstałego sosu.

Wszystkie składniki na kruszonkę umieszczamy w robocie kuchennym i mieszamy do połączenia składników. Powstała masa powinna mieć konsystencję bułki tartej.

Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 180°C. Do naczynia żaroodpornego lub kokilek przekładamy jabłka wraz z piwnym sosem, posypujemy obficie kruszonką. Pieczemy ok. 30 minut (do zarumienienia).

Gotowe!

Przyprawy zawarte w piwie dyniowym takie jak cynamon, goździki i gałka muszkatołowa nadają jabłkom jesiennego, nieco piernikowego posmaku, a chmielowa goryczka kontruje słodycz kruszonki. Całość wieńczy przyjemny cynamonowo-goryczkowy finisz.




Przepis zaczerpnięty z książki The Beer Kitchen, Melissa Cole, z naszymi autorskimi modyfikacjami.

piątek, 25 października 2019

Piwna kuchnia - Spaghetti bolognese z piwem pszenicznym


Światowy Dzień Makaronu przypadający na 25 października to data, którą każdy miłośnik włoskiej kuchni powinien na stałe zapisać w swoim kalendarzu. Czy może być coś lepszego niż świętowanie tego dnia świeżo przyrządzoną pastą z dodatkiem piwa pszenicznego? Gdy tylko znaleźliśmy przepis na Spaghetti Bolognese z dodatkiem Hefeweizema w książce The Beer Kitchen, autorstwa Melissy Cole, od razu wiedzieliśmy, że musimy go sprawdzić, a dzisiejsze święto wydało się ku temu najlepszą okazją! 

Do przygotowania dania potrzebne są:

- 1 duża cebula
- 2 marchewki
- 2 łodygi selera naciowego
- 1 duży ząbek czosnku
- oliwa z oliwek (do podsmażenia mięsa oraz warzyw)
- 400 g mięsa wołowego mielonego
- 2 puszki pomidorów krojonych
- 250 ml piwa typu Hefeweizen (my użyliśmy Bawarki z browaru Pinta)
- szczypta cukru
- 1 łyżeczka oregano
- 1 łyżeczka bazylii
- sól do przyprawienia mięsa
- pieprz oraz mielona papryczka chilli do smaku

Dodatkowo:

- 1 opakowanie makaronu spaghetti
- ser Grana Padano/Pecorino Romano do posypania


Co robimy?

Mięso bardzo delikatnie przyprawiamy solą, a następnie podsmażamy na mocno rozgrzanej patelni z dodatkiem oliwy z oliwek, aż do uzyskania ciemnobrązowego koloru. Podsmażone mięso przekładamy do garnka.

Cebulę, marchewkę, czosnek i seler naciowy szatkujemy za pomocą robota kuchennego lub ścieramy na tarce, a następnie podsmażamy na oliwie z oliwek do delikatnego zarumienienia. Dodajemy do garnka z mięsem.

Do garnka dodajemy pozostałe składniki - pulpę pomidorową i piwo, a następnie doprowadzamy do wrzenia i czekamy około minutę. Następnie obniżamy temperaturę, dodajemy przyprawy i dusimy sos pod przykryciem ok. 60-90 minut.

Gotujemy makaron wg instrukcji na opakowaniu, następnie łączymy z sosem i dodajemy starty ser. 

Gotowe!

Teraz możemy się delektować spaghetti z esencjonalnym sosem, do którego piwo pszeniczne wnosi słodycz oraz przyjemną, słodową pełnię. 


Viva la pasta! 


Przepis zaczerpnięty z książki The Beer Kitchen, Melissa Cole, z drobnymi modyfikacjami.