Cytrusowo mi! - o 4 piwach związanych z cytrusami


Do cytrusów obecnych w piwie przyzwyczailiśmy się już prawie tak jak do tego, że Polska to kraj, gdzie "nie ma słońca nieomal przez siedem miesięcy w roku, a lato nie jest gorące." - cytując Kazika.
Obecne są w aromacie, obecne są w smaku - wszystko w większości przez amerykańskie chmiele, choć i tutaj są wyjątki. Na porządku dziennym jest dla wielu fakt, że piwo pachnie pomarańczą, mandarynką, limonką albo cytryną. Wśród ostatnich nowości pojawiły się pozycje bardzo mocno powiązane z cytrusami - w dzisiejszym wpisie zaprezentuję 3 z nich oraz 1 piwo, które jest na rynku już długi czas - jednak ze względu na swoje walory smakowe warte jest spróbowania. Zapraszam i cytrusowym drinkiem w ręku przejdźmy do sedna.
Widawa Premium Lager
4,5% alk. 11,6% ekstrakt.

Widawa Premium Lager to piwo chmielone m.in. amerykańską odmianą Simcoe - aromat cytrusów jak najbardziej oczekiwany.

W aromacie bardzo przyjemna nuta cytrusów i lekkiej żywicy. Lekki diacetyl zgodny ze stylem. Złota barwa bardzo ładnie zwieńczona bogatą, drobno-pęcherzykową pianą. W smaku całkiem dobrze - chmielowy akcent bardzo wyraźny, lekko ściągający pod koniec. Cytrusy obecne, a samo piwo lekkie, słodowe i dość wodniste, ale dobrze pijalne. Pod koniec lekko drapie w gardło chmielowy posmak. 

Piwo kupione za 2zł, dwa dni po terminie - student powie: ciężko żeby było złe ;)


Bojan Strażackie
5,0% alk. 11,0% ekstrakt.

W zasypie Strażackiego znalazły się 4 chmiele - Marynka, Lubelski, Sybilla oraz Amarillo - ten ostatni chmiel z pewnością znacie - nadaje on m.in. cytrusowy aromat.

W aromacie nuty jest lekka owocowość, poza tym aromat charakterystyczny dla większości lagerów. Lekko słodki, bardzo lekki. Barwa jasna, złoto-słomkowa. W smaku goryczka wyraźna, bardzo zbalansowana, piwo dośc pełne i dobrze pijalne. Lekka nuta cytrusowo-owocowa oraz lekka nuta słodyczy. Piwo dobrze pijalne i w sumie nie mam mu nic do zarzucenia. Piana średnio bogata, dość szybko opada. Solidny dobry lager - jeśli pojawi się w Żabce lub innym pobliskich sklepie - będzie to stały bywalec akademickich imprez.


Pinta Das IPA
5,0% alk. 13,1% ekstrakt.

Do uwarzenia tego piwa użyte zostały nowe eksperymentalne odmiany niemieckiego chmielu z Hallertau - m.in. Mandarina Bavaria, Polaris, Fantasia czy T'n'T.

W aromacie - żywiczność i lekka cytrusowość, lekka nuta mandarynki, skórki pomarańczy, białych owoców, zapach lekki. Barwa - złota, jasna, przejrzysta. W smaku goryczka wyraźna, ale lekko zalegająca. Lekka nuta trawiasta, lekko cytrusowa oraz lekki akcent stęchlizny (niestety) - piwo pozostawia trochę cierpkawy posmak. Wyraźny akcent żywiczny utrzymuje się do końca, czuć że to piwo mocno nachmielone, jednak sama goryczka jest trochę męcząca. Po za tym - bogata piana, pozostawiająca ładne ślady na szkle, a wysycenie takie jak piwo - średnie.Birbant Citra IPA
5,9% alk. 14,2% ekstrakt.

Citra IPA to single hop chmielony jedynie odmianą Citra - hmmm, ciekawe jakie to może nadać piwu cechy... ;)

Aromat bardzo trawiasty, żywiczny i cytrusowy. Lekki i bardzo przyjemny. Barwa - bursztynowa, nieprzejrzysta. W smaku wyraźna goryczka, lekka kwaskowość, cytrusowo-pomarańczowy nuta. Do tego dołączają jeszcze akcenty żywiczne i trawiaste i mamy bardzo dobre single hop Citra (lub jak kto woli Sitra). Piwo dobrze pijalne, bardzo chmielowe - warte spróbowania. Póki co Birbant trzyma poziom i ich piwa są całkiem dobre. Piana - bogata, drobnopęcherzykowa. Wysycenie - średnie.


Na podsumowanie: Das IPA lekko mnie rozczarowała, jednak pokazuje potencjał niemieckich odmian chmielu, Citra IPA to bardzo dobra propozycja dla osób lubiących cytrusy, Strażackie - piwo na które oczekuję, by pojawiło się w pobliskim sklepie, Widawa Premium Lager - całkiem przyjemne, jasne piwo.

Jeśli któreś z tych piw Cię zainteresowało - sięgnij po nie i porównaj swoje odczucia smakowe :)
Copyright © Piwna Zwrotnica - blog piwny. Designed by OddThemes and Seotray.com