10 polskich piw, które warto spróbować


Przeglądając ostatnio jakże bogate zasoby internetu natrafiłem na fakt, że nigdzie nie mogę znaleźć nic na temat wymieniony w temacie. Jedno zestawienie piw wartych spróbowania stworzył kiedyś Tomasz Kopyra, ale było to już 4 lata temu i aktualność oraz świeżość tego posta jest taka jak co najmniej surowej ryby trzymanej przez tydzień w słońcu. Postanowiłem pomóc niezdecydowanym w wyborze piwa i stworzyłem obecną TOP 10 polskich piw rzemieślniczych. Jest to o tyle ciężkie, że co tydzień pojawiają się nowe piwa na rynku, jednak część z nich nie jest warta swojej ceny. Nie wiesz jakie piwo wybrać na weekendowy odpoczynek lub na imprezę ze znajomymi? Dopiero zaczynasz przygodę z piwami? A może po prostu chcesz się utwierdzić w przekonaniu, że Twoje ulubione piwo jest wśród najlepszych? To jest tekst dla Ciebie! Zaczynajmy.

Kolejność piw jest przypadkowa. Wymieniane piwa są dostępne na rynku przez prawie cały czas. Pominąłem piwa pojawiające się epizodycznie.


1. AleBrowar - Rowing Jack

Niekwestionowane, jedno z najlepszych polskich piw w stylu India Pale Ale. Mocno nachmielone amerykańskim chmielem, z aromatem i smakiem cytrusów oraz owoców tropikalnych oraz mocną goryczką. Świetnie pasujące do każdej pogody i sytuacji.
2. Ciechan - Grand Prix

Kolejne z wyśmienitych piw w stylu India Pale Ale. Uwarzone wg. receptury Czesława Dziełaka w Browarze Ciechcan i wybrane jako Piwo Roku 2013 wg. plebiscytu browar.biz. Wyraźna goryczka, cytrusowo-tropikalne akcenty, żywiczne posmaki - świetnie pijalne piwo. Zdecydowanie polecane miłośnikom dużej ilości chmielu.
3. AleBrowar - Smoky Joe

Piwo w stylu Stout z dodatkiem słodu wędzonego używanego również w procesie destylacji whisky. Whisky Extra Stout to propozycja dla tych, którzy lubią poczuć w piwie czekoladę, kawę oraz wędzone akcenty, a także uczycie sytości i "pełności" w ustach. W najnowszej warce tego piwa użyto o 100% więcej słodu wędzonego oraz dodano płatki dębowe. 
4. Artezan - Pacific Pale Ale

Pacyficzne Pale Ale - najważniejsze z piw warzonych w Browarze Artezan. Mocno chmielowe, mocno owocowe, mocno orzeźwiające. Jedna z lepszych propozycji na wiosnę czy lato. Również polecane miłośnikom dużych ilości chmielu.
5. Pinta - Dobry Wieczór

Stout owsiany z Browaru Pinta może śmiało zastąpić nam podwieczorek. Owsiano-czekoladowe akcenty oraz duże uczucie sytości po wypiciu tego piwa są ciekawym zamiennikiem dla kawałka tortu czekoladowego czy innych równie czekoladowych słodkości.

6. Kormoran - Jasne Mocno Chmielone

Propozycja dla osób bardziej konserwatywnych. Jest to jasny lager chmielony 5 odmianami chmielu. Wyróżnia się słodowo-chmielowych charakterem oraz wyraźną goryczką. Jeśli nie mamy nic pod ręką, a blisko znajduje się np. Żabka czy Tesco - śmiało możemy tam podskoczyć po butelkę Jasnego Kormorana.Jest to jeden z lepszych polskich lagerów - na pewno o niebo lepszy od Tyskiego. Jesli boisz się nowości - zacznij od tego piwa. Na pewno nie wrócisz do tzw. koncerniaków.


7. Pracownia Piwa - Hey Now

Piwo, którym zachwyciłem moich znajomych ze studiów. Cytrusowy aromat, lekki, pszeniczy charakter i duża dawka orzeźwienia - coś idealnego na lato. Jeśli lubisz lekkie piwa i cytrusowy aromat zainwestuj w Hey Now - piwo najczęściej dostępne jest "z kranu". W butelkach dość ciężko je upolować - ale w zamian mamy okazję do wyskoczenia do pubu z paczką przyjaciół.


8. Kormoran - Porter bałtycki

Piwo dla osób lubiących dużą alkoholowość, akcenty czekolady, owoców suszonych oraz uczucie rozgrzewania. Portery to najlepszy trunek na zimę - do wypicia np. przy kominku lub przy ciekawej lekturze. Dodatkowo warto nadmienić, że Porter bałtycki to tzw. piwowarski skarb Polski - to właśnie Polacy warzą jedne z najlepszych piw w tym stylu.9. Pinta - Apetyt na życie

Apetyt na życie to tzw. Roggenbier, czyli piwo żytnie uwarzone z dodatkiem słodu żytniego. Świetnie zbalansowane, o bananowym aromacie, a przede wszystkim bardzo sycące. Kolejne piwo, które śmiało może zastąpić nam np. kolację. Jeśli chcesz napić się dobrego piwa w niemieckim stylu - to piwo jest właśnie dla Ciebie.
10. AleBrowar - Sweet Cow

Milk Stout to ciemne piwo górnej fermentacji z dodatkiem laktozy. Bardzo mleczne w smaku i aromacie, do którego dołączają akcenty kawowo-czekoladowe. Bardzo gładkie oraz "szybko wchodzące". Lekka nuta słodyczy dedykuje to piwo przede wszystkim paniom jako zamiennik dla piw aromatyzowanych wiśnią czy maliną - tak szeroko dostępnych w sklepach.11.* Pinta & Carlow - Lublin to Dublin

As w rękawie - pierwsze polskie piwo uwarzone za granicą. Browar Pinta we współpracy z Carlow Brewing uwarzył Robust Oatmeal Stouta, czyli solidnego stouta owsianego. Piwo świetnie pijalne, bardzo czekoladowe, można śmiało powiedzieć - turbo-wersja Dobrego Wieczoru. Piwo miało swoją premierę w marcu. Powinno być ponownie dostępne w maju, tym razem już w butelkach.


Przeczytałeś już cały post? Teraz ruszaj do najbliższego sklepu z dobrymi piwami i rozpocznij ucztę! Niech chmiel będzie z Tobą! ;)
Copyright © Piwna Zwrotnica - blog piwny. Designed by OddThemes and Seotray.com