Styczniowe nowości - podsumowanie

Pierwszy miesiąc nowego roku przyniósł sporo nowości, a niektórych mało kto się spodziewał. Zazwyczaj zima to czas stagnacji i po prostu mało co się dzieje. Postanowiłem podsumować krótko wszelkie nowe piwa i inicjatywy na piwnej mapie Polski. Jeśli ktoś nie śledził uważnie wydarzeń w piwny świecie, to tutaj na pewno znajdzie wszystko to co wiedzieć powinien.

Zacznijmy alfabetycznie:

AleBrowar


Styczeń to miesiąc bardzo udany dla AleBrowaru - uwarzona została nowa warka Goldenk Monk'a, powrócił Amber Boy, uwarzono także fanowską wersję Smoky Joe, w której zasyp słodu whisky zwiększono o 100% a do leżaka dodane będą płatki dębowe. Pojawiło się nowe szkło sygnowane logiem browaru. W planach jest także nowy Ortodox - który ma być, cytując: pijalny i rasowo europejski.Artezan

Browar Artezan zaprezentował w styczniu dwa nowe piwa. Pierwszym był Cymbo Pogon w stylu New Zealand Wheat - czyli Wheat Ale chmielone nowozelandzkim chmielem z dodatkiem trawy cytrynowej zwanej skądinąd Cymbo Pogonem. Parametry piwa: 4,3% alk. 11% ekstrakt. Drugą nowością był Warmer w stylu Robust Porter o parametrach: 6,5% alk. oraz 16% ekstrakt. 


 

Dodatkowo załoga Artezana zaprezentowała również halę produkcyjną w Błoniu, do której już wkrótce przeniesie się browar. 

Źródło fotografii: [link].


Bednary

 

Browar Bednary uwarzył już swoje pierwsze piwa. Wśród nich znajdują się m.in. Pale Ale oraz Stout 16,5 BLG. Uwarzone już zostało podobno także trzecie piwo - póki co nieznany styl z rodziny Ale.

Birbant

 
Kontraktowy browar Birbant warzący swoje piwa w Witnicy i tworzony przez piwowarów Jarka Sosnowskiego i Krzysztofa Kulę wypuścił na rynek swoje pierwsze piwo. American Brown Ale o parametrach 5,5% alk. oraz 13% ekstrakt.
Doctor Brew

 


Nowa inicjatywa na piwowarskiej mapie Polski, która sporo namieszała swoją stroną internetową i jej poetyckością. Wśród pierwszych trzech piw mają się znaleźć: American IPA, Sunny Ale oraz Cascade IPA. Jako pierwsze na rynku już wkrótce ma się pojawić Sunny Ale o parametrach: 5,5% alk. oraz 13% ekstrakt.
Kormoran

 

Olsztyński browar zaprezentował w styczniu dwie nowości - PLON Brązowy chmielony suszonymi szyszkami Sybilli oraz nowe Jabłko w Piwie z dodatkiem mięty.Mason

 


Browar Mason to nowa inicjatywa, której piwowarem będzie Marcin Chmielarz. Podobno piwo będzie sprzedawane tylko osobom noszącym brodę... :)

Ninkasi

 

Kontraktowy browar Ninkasi warzący w Minibrowarze Kowal zaprezentował swoje pierwsze piwo - Oatmeal Stout o nazwie No 13.C (oznaczenie stylu wg. BJCP) o parametrach 5,6% alk. oraz 12,5% ekstrakt.

Pracownia Piwa

Podkrakowski browar zaprezentował w styczniu dwa nowe piwa - Smoked Cracow w stylu Grodziskie oraz Hoppy New Year w stylu American IPA. To drugie piwo będzie warzone okazjonalnie tylko raz do roku. Dodatkowo pod koniec miesiąca pojawiła się informacja o nowych piwach, które premierę będą miały 26 lutego - będzie to seria 4 Single Hop Pale Ale z chmielami: amerykańskimi, nowozelandzkim oraz czeskim. Nazwy piwom nadały poszczególne jednostki związane z projektem o którym trochę dalej i będą one brzmiały kolejno: Big Chmielowski, Vendetta, Crack OFF oraz Pepik. Premierze będzie towarzyszył start nowej piwnej inicjatywy w Krakowie. H.O.P.S. Kraków to projekt trzech pubów: House of Beer, Omerta oraz Strefa Piwa Pub oraz browaru Pracownia Piwa. Zadaniem nowej inicjatywy będzie uczynienie z Krakowa piwnej stolicy kraju. Więcej informacji pojawi się już wkrótce.

Reden


 Minibrowar Reden z Chorzowa uwarzył w styczniu piwo w stylu Polish IPA. Premiera planowana jest na okolice 20 lutego.Ursa Maior


Bieszczadzka Wytwórnia Piwa zaprezentowała kolejne piwo w stylu Blonde Single Hop - tym razem do piwa został użyty chmiel Palisade. Premiera już wkrótce.
Copyright © Piwna Zwrotnica - blog piwny. Designed by OddThemes and Seotray.com