Kormoran - American IPA

5 czerwca to dzień, kiedy cały piwny świat obiegła zaskakująca wiadomość - browar Kormoran uwarzył American India Pale Ale. Piwo to jest już drugim z serii Podróże Kormorana, jednak wybór amerykańskich chmieli może nieco dziwić. Nie minęło wiele dni i już w piątek udało mi się dostać jedną z butelek tego piwa, a dzisiaj pora na recenzję amerykańskiego IPA z polskiego browaru regionalnego. Fakt uwarzenia takiego piwa jest warty odnotowania również ze względu na wielkość produkcji w olsztyńskim browarze, który stanowi jeden z czołowych polskich browarów regionalnych. Jest to dobra kierunek rozwoju takich browarów i otwierania się na style piwne odmienne od dolnej fermentacji. Zapraszam do podróży razem z Kormoranem aż do samego Nowego Jorku!


Zapach - cytrusowy, a także lekko żywiczny. Przede wszystkim lekki, niestety momentami zbyt płytki.

Kolor - miedziany, przejrzysty.

Smak - goryczka dobrze ułożona i dość mocna, wszak twórcy deklarują, że jest ona na poziomie 85 IBU. Dobrze wyczuwalna jest miła "sosenka" oraz żywiczność. Pojawia się lekka cytrusowość i owocowość. Momentami smak wydaje się słodszy, a co najważniejsze goryczka długo pozostaje na języku. Chwilami pojawia się lekko chlebowy posmak, ale nie jest on zbyt przeszkadzający. Piwo dobrze pijalne i miłe w odbiorze.

Piana - wpierw wysoka, później niska. Wysycenie - niskie.

Browar Kormoran idzie bardzo dobrą drogą do dalszych sukcesów. Pierwsze z piw "Podróży Kormorana" było bardzo udane i tak jest też w tym przypadku. AIPA jest dobrze pijalna, z bardzo ciekawą goryczką, a także lekkim aromatem cytrusa i żywicznego lasu. Warte spróbowania piwo, polecam.


Podsumowanie:
Styl: American IPA
Pasteryzacja: tak
Zawartość alkoholu: 6,0% obj.
Ekstrakt: 16,0%
Cena: 8zł
Pojemność: 0,5 l

Ogólna ocena:


0 comentários:

Prześlij komentarz