Widawa & Kopyra - Miś

Najbardziej popularne w Polsce zwierze  - Miś - tkwi w naszej kulturze, głównie dzięki produkcjom z lat PRL. Był Miś Uszatek, Miś Koralgol, był także Miś Stanisława Barei, który otwierał oczy niedowiarkom. Dzisiaj będzie o kolejnym w historii naszego kraju miłym niedźwiadku - jest to Miś, piwo w stylu Polskie India Pale Ale, uwarzone przez Browar Widawa i Browar Kopyra. Oparte jest tylko na jednej polskiej odmianie chmielu - Sybilla. Kto wie, może nawet sam Bolesław Chrobry byłby dumny z takiego nagromadzenia "polskości" w jednym miejscu. Premiera piwa miała miejsce pod koniec kwietnia, ale jak każdy wie, misie w większości mieszkają na północy, więc troszkę to trwało zanim dotarł on na samo południe kraju.  A jak smakuje Miś? Czy Polska IPA jest lepsza od tych zagranicznych? Zapraszam.


Zapach - cytrusowy, lekko sosnowy. Momentami lekko owocowy. Pojawia się także ciekawy aromat - prawdopodobnie Sybilli.

Kolor
- miedziany, w połowie nieprzejrzysty.

Smak -  na samym początku goryczka bardzo miła i dobrze zbalansowana - na średnim poziomie. Wyczuwalne są głównie nuty sosnowe, a także lekka owocowość przebijająca się w tle. Goryczka przynosi na myśl leśne i drzewne aromaty. Dzięki zastosowaniu Sybilli piwo jest bardzo pijalne, a sama goryczka długo pozostaje w ustach. Miś pozostawia po sobie bardzo ciekawe wrażenie.

Wysycenie - średnie. Piana - na niskim poziomie.

Miś z Browaru Widawa & Kopyra to bardzo ciekawy eksperyment, a co najważniejsze w pełni udany. Z ręką na sercu polską wersję IPA można polecić każdemu wielbicielowi tego stylu, na pewno się nie zawiedzie. Piwo jest dobrze pijalne, goryczka bardzo miła, a całość poprzez swoją oryginalność stanowi miłe odbicie od powszechnego i utartego wizerunku IPA. Podsumowanie:
Styl: India Pale Ale
Pasteryzacja: nie
Zawartość alkoholu: 6,2% obj.
Ekstrakt: 16%
Cena: 8,50 zł (piwo na zapisy)
Pojemność: 0,33 l
Ogólna ocena:


0 comentários:

Prześlij komentarz