Książęce Aromatyczne vs. Toruńskie Piernikowe

Tuż przed świętami Wielkiej Nocy, które w tym roku najwyraźniej spędzimy na biało, zapraszam do drugiej odsłony Piwnej Zwrotnicy. W tym wpisie postaram się porównać dwa zimowe piwa - jedno z browaru regionalnego Krajan i jedno z koncernowego browaru Tychy. Toruńskie Piernikowe to piwo jak sama nazwa wskazuje o smaku i aromacie piernika, Korzenne Aromatyczne to piwo o smaku goździków, które powinno być czymś w sam raz na grzańca.  

Tyskie Książęce - Korzenne Aromatyczne


Zapach - lekki aromat typowego lagera, bardzo słabo wyczuwalne słodkawy aromaty, a także aromaty goździków. Zapach wydaje się być trochę perfumowany.

Kolor - pomarańczowy odcień, lekko złoty.

Smak - mocno korzenny, ale mało goryczkowy. Korzenny smak wydaje się być lekko perfumowany, tak jak zapach. Piwo w smaku wydaje się rozwodnione, smak jest dość słaby, słodycz prawie znikoma.

Wysycenie - duże, piana - szybko znika, tworząc lekki pierścień dookoła szkła.

Moja ocena: 3/6

Toruńskie Piernikowe


Zapach - lekki, piernikowy. Wyczuwalne są także korzenne aromaty, sam zapach jest delikatny, a także trochę cynamonowy.

Kolor - rubinowy, troszkę brązowy.

Smak - korzenny, lekko goryczkowy. Smak Piernikowego jest odpowiednio wyważony, nuty korzenne pozostawiają miłe posmaki na języku. Tak jak w Korzennym Aromatycznym jest mało słodki.

Wysycenie - średnie, piana - bogata, długo się utrzymuje.

Moja ocena: -4/6

W mojej ocenie oba piwa nie mają pomiędzy sobą zbyt wiele różnic. Piernikowe jest lepsze w smaku od swojego konkurenta, przede wszystkim smak jest bardziej wyważony. Smak Korzennego wydaje się troszkę perfumowany, a wysokie wysycenie nie wpływa zbyt dobrze na samopoczucie po wypiciu tego piwa. Toruńskie Piernikowe ideałem może nie jest, ale w starciu z produktem Kompanii Piwowarskiej znacząco wygrywa. Co nie znaczy, że Korzenne jest złe - w mojej opinii, jak na piwo koncernowe jest nawet dobre. Polecam więc spróbować obu piw i samemu zdecydować - piwo regionalne czy koncernowe?


Jeszcze kilka parametrów piwa:

Korzenne Aromatyczne (Kompania Piwowarska)

Podsumowanie:
Zawartość alkoholu: 5,0%
Ekstrakt: 13,5%
Cena: brak danych
Pojemność: 0,5 l

Toruńskie Piernikowe (Krajan)

Podsumowanie:
Zawartość alkoholu: 6,0%
Ekstrakt: 14%
Cena: brak danych
Pojemność: 0,5 l

0 comentários:

Prześlij komentarz