AleBrowar Smoky Joe

Przedstawiam nowość od AleBrowaru - piwo w stylu Whisky Extra Stout, do którego użyto słodu wędzonego torfem - takiego samego jakiego używa się w czasie produkcji whisky. Dzięki temu piwo zyskuje mocno asfaltowo-torfowy aromat, który podkreśla "ciemną stronę" stout'a. Dodatkowo AleBrowar oraz Manufaktura Czekolady stworzyli we współpracy czekoladę bazującą na słodzie whisky, która stanowi miłe podkreślenie smaku piwa. Przejdę w tym miejscu do senda sprawy...


Zapach - ciężki, lekko karmelowy, bardzo ziemisty, a także bardzo aromatyczny.

Kolor - ciemna, asfaltowa czerń - w żaden sposób nieprześwitująca.

Smak - ciężki (w pozytywnym sensie), lekko goryczkowy, a przede wszystkim bardzo wyrazisty i "pełny". Smoky Joe to mocny, dobry stout, który "idzie szybko w nogi". Smak jest dość torfowy, mocno dymny, czasem także asflatowy, jak określają to twórcy tego piwa na kontr-etykiecie. Momentami można wyczuć "piwnicę" - to takie nawiązanie do określenia smaku whisky. Smoky mimo że jest ciemnym, ciężkim piwem nadaje się do wielokrotnego powtórzenia w przyszłości. AleBrowar stworzył wg. mnie kolejne udane piwo!

Wysycenie - niskie, piana pozostawia po sobie ślad w postaci pierścienia wokół szkła.


A teraz także o czekoladzie. W jej skład wchodzą: ziarno kakao z Ekwadoru (70%), cukier trzcinowy, masło kakaowe, słód whisky - tyle z etykietki. W smaku nie jest zbyt gorzka mimo 70% zawartości kakao. Jest to dość specyficzna odmiana czekolady, ale świetnie pasuje do piwa podkreślając jego smak - już w samej czekoladzie wyczuwalne są aromaty whisky. Jest to dobry "słodycz" dla wielbicieli wytrawnych, gorzkich czekolad. Jedyną przeszkodą w kupnie i degustacji czekolady może być jej cena - jedna 50 gramowa tabliczka kosztuje 16,90zł (+ ewentualna przesyłka - możliwość zamówienia na stronie Manufaktury: http://sklep.manufakturaczekolady.pl/c/13/do-piwa.html ). Jednak mimo swojej ceny, czekolada "Smoky Joe" jest wyśmienita i dostaje ode mnie ocenę 5 :)


Podsumowanie:
Zawartość alkoholu: 6,2%
Ekstrakt: 16%
Cena: 6,91zł (Doran - Alkohole regionalne)
Pojemność: 0,5 l

Zapach: ciężki, lekko karmelowy, bardzo ziemisty.
Kolor: ciemna, asfaltowa czerń
Smak: asfaltowy, torfowy, mocny, lekka goryczka, dymny.

Ogólna ocena: 
5/6

0 comentários:

Prześlij komentarz