Rowing Jack vs. Atak Chmielu

Nadeszła pora na pierwszy wpis z serii "Piwna Zwrotnica", w której to będę się starał porównywać ze sobą dwa piwa tego samego gatunku pochodzące od innych browarów. Dzisiaj w pierwszej części tego cyklu porównanie klasyka Browaru Pinta, czyli "Ataku Chmielu" oraz jego konkurenta z AleBrowaru, czyli "Rowing Jacka" - oba piwa to typ India Pale Ale. Zapraszam do lektury.

Na pierwszy ogień idzie Rowing Jack ze względu na swój kończący się termin przydatności do spożycia (zdegustowany 18 lutego - 7 dni po terminie ważności nie stracił swoich aromatów ani smaku). 


Rowing Jack


Zapach – przyjemny cytrusowy zapach. Można wyczuć troszkę słodkawe aromaty. Zapach jest łagodny i już w nim lekko czuć goryczkę.

Kolor – złocisto-pomarańczowy odcień.

Smak – porządnie goryczkowe piwo. W miarę pozostawania piwa w ustach goryczka staje się coraz mocniejsza. Lekko wyczuwalne są cytrusowe aromaty i wg. mnie jest to bardzo dobra IPA. Rowing Jack to dobre, wyważone goryczkowo piwo – w sam raz na letnie upały. Na zewnątrz jeszcze zima, ale już niedługo będzie można uraczyć się Rowing Jackiem w upalny dzień - ach marzenie. W smaku wyczuwalne są różne aromaty chmielowe.

Wysycenie na średnim poziomie. Piana na początku bardzo bogata, później utrzymuje się na średnim poziomie objętości. Piana jest drobnoziarnista, mile unosi się na powierzchni piwa.

Moja ocena: +4/6


Teraz pora na Pintowego konkurenta, którego zakupiłem kilka dni temu - jest to najświeższa warka uwarzona przez Browar Pinta.


Atak Chmielu


Zapach – cytrusowe aromaty, delikatniejsze niż w Rowing Jacku. Tak samo lekko słodkawy aromat piwa IPA.

Kolor – ciemno złoto-pomarańczowy, ciemniejszy niż konkurenta z AleBrowaru.

Smak – dobrze goryczkowy. Sama goryczka jest jakby wyraźniejsza, mocno aromatyczny smak – goryczka z czasem staje się mocniejsza. Atak Chmielu to dobrze pijalne piwo. Jeśli chodzi o ilość chmielu i aromatyczność to Atak Chmielu tylko troszkę wyprzeda Rowing Jacka. Można śmiało powiedzieć, że Atak Chmielu jest trochę mocniejszy. Wg. mnie to bardzo dobre, pijalne piwo – na pewno sięgnę po nie wiele razy.

Wysycenie – niskie, piana – utrzymuje się na średnim poziomie, ładna jasna barwa, drobnoziarnista. Mile unosi się na powierzchni piwa.

Moja ocena: -5/6


W mojej ocenie oba piwa nie różnią się od siebie wiele. Atak Chmielu jest troszkę ciemniejszy w barwie od Rowing Jacka. Kolejna różnicą jest - nazwijmy to "moc" piwa - w Ataku bardziej wyraźniejsza jest goryczka i sama aromatyczność piwa. Jednak wybór pomiędzy tymi piwami jest wg. mnie czymś z rodzaju wyboru pomiędzy Canonem a Nikonem - aparaty obu firm są bardzo dobre, a sam wybór opiera się tylko na marce. Jeśli ktoś lubi dużo chmielu  - polecam Atak Chmielu, jeśli ktoś woli delikatniejszą wersję - idealny będzie Rowing Jack.

Jeszcze kilka parametrów piwa:

Atak Chmielu (American India Pale Ale)

Podsumowanie:
Zawartość alkoholu: 6,1%
Ekstrakt: 15,1%
Cena: 6zł (Doran - Alkohole Regionalne)
Pojemność: 0,5 l

Rowing Jack (India Pale Ale)

Podsumowanie:
Zawartość alkoholu: 6,2%
Ekstrakt: 16%
Cena: około 6zł (Doran - Alkohole Regionalne)
Pojemność: 0,5 l


0 comentários:

Prześlij komentarz