4. PINTA a'la Grodziskie

Nadeszła pora na piwo oryginalne i jedyne samo w sobie. Polski typ piwa Grodzisz w wersji Browaru Pinta. Okazuje się, że udało mi się kupić jedne z ostatnich zapasów a'la Grodziskiego, a termin ważności mija 15 lutego, pora więc na spróbowanie tego ciekawego piwa.


Zapach – trochę owocowy, wg. mnie minimalnie wyczuwalny chmiel, czuć troszkę czymś wędzonym - czyli mamy tu odniesienie do tradycyjnego wędzonego słodu.

Kolor – bardzo mętne, żółto-pomarańczowe piwo, ani przez chwilę nie próbuje się klarować

Smak – w pierwszym momencie smak może się wydawać śmieszny, ale jest czymś w rodzaju szynki - takie skojarzenia mogą budzić wędzone słody użyte do ważenia piwa. Grodziskie jest orzeźwiające, buzujące, ale także lekko kwaskowate. Dla mnie to specyficzny typ piwa, nie spotykany dotąd nigdzie indziej. Bardzo miło, że Browar Pinta postanowił wrócić do polskich korzeni i uwarzyć takie piwo. Grodziskie jest porządnie goryczkowym, miło drapiącym w podniebienie rodzajem piwa. Wyczuwalne są aromaty pewnego rodzaju krzewów, sam nie umiem określić jakich - być może to aromat lubelskiego chmielu. Bardzo ciężko jest ocenić to piwo, ponieważ jest piwem bardzo oryginalnym i unikatowym. 

Piwo jest bardzo nisko wysycone. Piana znika wręcz momentalnie po nalaniu - pozostaje po niej tylko cieniutki pierścień na brzegach szklanki. Piwo jest musujące - tak jak wspomniałem wcześniej miło drapie w podniebienie.

Podsumowując - Browar Pinta zdał wg. mnie bardzo dobrze egzamin z warzenia Grodzisza. Porównując prezentowane piwo z informacjami nt. historycznego Grodzisza - piwo jest dokładnie takie samo jak to warzone dawniej. Jedyną różnicą jest dość niskie wysycenie. Barwa, smak i aromat wciąż pozostają w zgodzie z tradycją.

Jako że jest to specyficzny typ piwa, ocena nie będzie może zbyt wysoka, jednak zachęcam do spróbowania Grodziskiego. Naprawdę warto!Podsumowanie:
Zawartość alkoholu: 2,6%
Ekstrakt: 7,8%
Cena: 5,90 zł (Piwa i wody regionalne - ul.Łużycka, Kraków)
Pojemność: 0,5 l

Zapach: owocowy, wędzony
Kolor: mętne, pomarańczowe barwy
Smak: specyficzny, wędzony, wyczuwalne aromaty wędzonych słodów, 
orzeźwiający, lekko kwaskowy

Ogólna ocena:
4+/6
w swojej kategorii 6/6


0 comentários:

Prześlij komentarz